Obezite Cerrahisi Neden Gerekli?

Obezite Cerrahisi Neden Gerekli?
26.12.2017
469

Obezite oranları çarpıcı bir şekilde artmaktadır. 1960-1980 yılları arasında aşırı kilolu veya obez olan kişi sayısında sadece küçük bir artış oldu. Bununla birlikte, 1980’den beri hem toplumda obezite yüzde olarak artmakla beraber, artış hızı da artmaktadır. Geçtiğimiz 20 yıl, belirgin bir yaşam tarzı değişikliğine tanık olmuştur: toplum aynı kalori alımını sürdürürken daha az egzersiz yapmaktadır. Obezitenin yaygınlığı ve kronik hastalıklarla olan güçlü ilişkisi onu bir numaralı halk sağlığı sorunu haline getirmektedir.

5b45cd8b66a97cdd59970d79-cemal-kara

Obezitenin ciddi bir sağlık riski olduğu bilinmektedir. Obezite, sigara içimi, alkol bağımlılığı ve yoksulluk gibi bilinen diğer sağlık risklerinin olumsuz etkileri iyi bilinmektedir. Bunların hepsi ciddi kronik sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Fakat şimdiye kadar bunları kıyaslayan bir çalışma yapılmamıştı. Hangisi daha tehlikeli?

Sağlık ekonomisti Roland Sturm ve psikiyatrist Kenneth Wells, bunların kronik sağlık sorunları ve sağlık harcamaları üzerine olan etkilerini inceledi. Sonuçlar oldukça çarpıcıydı. Çünkü obezite hem kişi başına sigara ve alkolizmden daha fazla kronik sağlık sorunlarına neden olmakta ve daha fazla sağlık harcaması gerektirmekteydi. Ve yine obezite diğer hepsinden daha fazla insanı etkiliyordu. Örneğin Amerikalıların yaklaşık yüzde 23’ü obez. Ek bir yüzde 36 fazla kilolu. Buna karşılık, sadece yüzde 6’sı ağır içki içicileri, yüzde 19’u günlük sigara içiyor ve yüzde 14’ü yoksulluk içinde yaşıyor.

Obezitenin sağlığa etkisi

Benzer yaş ve cinsiyete sahip normal kilolu bireylere benzer sosyoekonomik özelliklere sahip kişilerle karşılaştırıldığında, obez insanlar yaklaşık yüzde 67 oranında daha fazla kronik rahatsızlıklardan şikayet etmektedirler. Aksine, günlük sigara içenlerde artış sadece yüzde 25 ve alkol tüketimi olanlarda sadece ise yüzde 12’dir.

fdd83a78 09c2 4a62 ae39 d1448fa82acd-cemal-kara

Yine kronik hastalıklarda olanla benzer şekilde obezite hastalarının sağlık harcamaları sigara kullananlardan çok daha fazla. Örneğin, obez bireylerin sağlık harcaması sigara içenlerden yüzde 21, çok ağır sigara içenlerden yüzde 14 oranında daha fazla harcıyor. Toplumun geneliyle kıyaslandığında ise obez bireyler ilaçlara yüzde 77 daha fazla harcıyor.

obezite cerrahisi nedir 1030x618 1-cemal-kara

Tüm bunlara rağmen , obeziteyle mücadele için tasarlanmış kamu politikaları nispeten azdır. Obezitenin önlenmesi için olduğu kadar da mevcut obez hastaların tedavisi için de çaba harcanmalıdır.  Obezitenin günümüzde bilinen tek etkin tedavisi cerrahi yöntemlerdir. Yapılan çalışmalar cerrahi sonrası yaşam kalitesinde ciddi artışla beraber kronik sağlık sorunlarında da ciddi azalma olduğunu göstermektedir. Yine aynı zamanda hastaların sağlık harcamalarında da ciddi oranda azalma olmaktadır. Tüm bunlar da cerrahi tedavinin sağlık giderleri açısından da oldukça avantajlı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu konu mutlaka daha derinlemesine incelenmeli ve önlemler alınmalıdır. Çünkü önümüzdeki yıllarda maalesef sorun daha da büyüyecek gibi gözükmektedir.